
Dawniej Trasa Królewska. Obejmuje sale Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Sale Sejmowe oraz Pokoje Matejkowskie.

Galeria im. Lanckorońskich obejmuje galerie malarstwa mieszczące sie w salach parteru, w tym obrazy Rembrandta oraz Galerię Militariów.

Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach.
18 maja 2025 r. godz. 12.00 – Cień Fidiasza. Prowadzenie: Marta Tarnawska – Banaszek.
Czy dla współczesnych rzeźbiarzy kanony antycznej rzeźby mają jeszcze znaczenie?
Spróbujemy spojrzeć krytycznie na miejsce sztuki antycznej dziś.
UWAGA! Zbiórka na spotkanie przy wejściu na wystawę Anatomia Antyku. Bilet z wydarzenia upoważnia do zwiedzenia wystawy po spotkaniu.

W Pałacu pod Blachą obecnie prezentowany jest odtworzony Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego z lat 1804–1813.

Przyjdź na wystawę, która pokazuje, jak wzorce antyczne kształtowały kulturę polską i edukację artystyczną w XVIII i XIX wieku. Zobacz oryginalne starożytne rzeźby oraz zabytkowe kopie z marmuru i gipsu, w tym ocalałe relikty imponującej kolekcji króla Stanisława Augusta.

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie przybliża historię architektonicznych zmian Zamku w czasach saskich i rolę architektury w kształtowaniu wizerunku dynastii Wettinów, która zasiadała wówczas na polsko-litewskim tronie. Ukazuje wizje Augusta II, który dążył do wielkiej przebudowy Zamku, mającej podkreślić prestiż jego rządów, a także dokonania Augusta III, który przywrócił mu rolę królewskiej rezydencji.