
Dawniej Trasa Królewska. Obejmuje sale Apartamentu Wielkiego i Królewskiego, Sale Sejmowe oraz Pokoje Matejkowskie.

Jakim zmianom w kulturze zachodnioeuropejskiej podlegał społeczny odbiór ludzkiego ciała? Jakie stosowano wobec niego systemowe ograniczenia? Czy historyczne kanony „piękna” i „brzydoty” wpływają na jego postrzeganie także dzisiaj? Zapraszamy na spotkania z wybranymi dziełami sztuki z kolekcji stałej Zamku, które dadzą okazję do przyjrzenia się tym zagadnieniom. Nieoczywista ścieżka tematyczna po historycznym muzeum uczyni z dzieł sztuki XVII i XVIII wieku punkty wyjścia do rozmowy o współczesnych kwestiach odnoszących się do ludzkiej cielesności.
Miejsce zbiórki: Sień Główna
Bilet: 40 zł / os.
21 czerwca 2025 r. (sobota)
20 lipca 2025 r. (niedziela)
23 sierpnia 2025 r. (sobota)

Galeria im. Lanckorońskich obejmuje galerie malarstwa mieszczące sie w salach parteru, w tym obrazy Rembrandta oraz Galerię Militariów.

W Pałacu pod Blachą obecnie prezentowany jest odtworzony Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego z lat 1804–1813.

Spójrz na Zamek z różnych stron i zobacz, które elementy dawnych murów przetrwały do naszych czasów i do jakich projektów nawiązano w czasach odbudowy Zamku. Spacery połączone z wejściem na wystawę.

Przyjdź na wystawę, która pokazuje, jak wzorce antyczne kształtowały kulturę polską i edukację artystyczną w XVIII i XIX wieku. Zobacz oryginalne starożytne rzeźby oraz zabytkowe kopie z marmuru i gipsu, w tym ocalałe relikty imponującej kolekcji króla Stanisława Augusta.

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie przybliża historię architektonicznych zmian Zamku w czasach saskich i rolę architektury w kształtowaniu wizerunku dynastii Wettinów, która zasiadała wówczas na polsko-litewskim tronie. Ukazuje wizje Augusta II, który dążył do wielkiej przebudowy Zamku, mającej podkreślić prestiż jego rządów, a także dokonania Augusta III, który przywrócił mu rolę królewskiej rezydencji.