Koncerty, wykłady, spotkania, projekcje

Koncert Młodych Wirtuozów

Koncerty wykonują znakomici instrumentaliści z młodego pokolenia polskich muzyków - uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Loża czwartkowa

Zapraszamy na wykłady, podczas których przeniesiemy Państwa w świat historii i sztuki. Spotkania odbędą się w osiemnastowiecznej piwnicy zwanej Lożą Masońską, a poprowadzą je pracownicy Działu Edukacji, którzy postarają się w jak najciekawszy sposób zaprezentować przygotowane tematy. Pamiętając o słynnych obiadach czwartkowych Stanisława Augusta, chcemy Państwa również zaprosić na czwartkowe spotkania do pomieszczenia z czasów króla. Mamy nadzieję, że atmosfera tego niezwykłego miejsca i tematyka wykładów przypadną Państwu do gustu.
Do skorzystania z oferty zachęcamy zwłaszcza osoby w wieku 60+.

Godzina: 14.00
Cena biletu: 25 zł

Wejście przez sień Pałacu pod Blachą.


27 lutego 2025 r.

"Polskie Rembrandty” – dzieła mistrza w rodzimych kolekcjach
Ile jest obecnie dzieł w Polsce jednego z największych malarzy świata? Czy w przeszłości było ich więcej? Jak znalazły się w naszym kraju? Jakie szczegóły możemy odkryć przyglądając się obrazom holenderskiego artysty? Na te pytania odpowiemy podczas naszego spotkania, zanurzając się jednocześnie w fascynujący świat sztuki mistrza z Amsterdamu.

20 marca 2025 r.
Nietuzinkowe Polki oświecenia
Oświecenie kojarzy nam się z epoką rozumu, nauki, filozofów. A gdyby tak spojrzeć na ten okres przez pryzmat życia i działalności niezwykłych kobiet? Podczas wykładu przyjrzymy się postaciom nietuzinkowych Polek, które w swoim życiu realizowały idee epoki oświecenia. Ich praca, talenty i pasje na trwałe zapisały się w polskiej historii i w miejscach, którym oddały swoje serce.

24 kwietnia 2025 r.
Jutrzenka oświecenia czy „wieki ciemne” – różne oblicza czasów saskich
„Od Sasa do Lasa”, „za króla Sasa jedz, pij, popuszczaj pasa”, „Polska nierządem stoi” czy też „Polska karczmą zajezdną” – te mniej lub bardziej znane powiedzenia i cytaty utrwaliły wiele powszechnych stereotypów na temat panowania Augusta II i Augusta III. Jednak ile kryje się w nich prawdy? Czy dwaj królowie z dynastii Wettynów faktycznie zasłużyli sobie na tak negatywną opinię u potomnych? Wykład będzie okazją, aby prześledzić najważniejsze  wydarzenia tych czasów, spojrzeć na sukcesy, starania i porażki dwóch Augustów. Przyjrzymy się postaciom saskich monarchów i wydarzeniom politycznym, ale także kulturze, sztuce, nauce i obyczajom tej wciąż mało znanej epoki.

Mistrzowskie portrety

Zapraszamy na kolejne, jak zwykle inne, spojrzenie na dzieje sztuki. Tym razem w centrum będzie człowiek – artyści i artystki, ale też ich modele i modelki. Przyjrzymy się najlepszym i najciekawszym portretom powstającym od czasów renesansu do współczesności. Będzie to okazja, aby w nowy sposób przeanalizować twórczość znanych artystów takich jak Édouard Manet, Edgar Degas czy Pablo Picasso. Sięgniemy po autoportrety, dzięki czemu poznamy wszystkie oblicza Rembrandta, Vincenta van Gogha i Luciana Freuda. Autoportrety pozwolą nam przekonać się, że w dawnej sztuce było dużo więcej kobiet artystek niż nam się wydaje.

Niedziela u króla

Niedziela u króla, Opowieści królewskiego architekta

Wyrusz z nami w podróż przez wieki i odkryj sekrety królewskich apartamentów!
Zajrzymy w ukryte zakamarki, poznamy architektów, którzy pracowali dla polskich władców i zobaczymy, jak zmieniał się zamek – od średniowiecza po odbudowę.
Jakie tajemnice skrywają komnaty? Dokąd prowadzą ukryte schody? To pełen ciekawostek i zagadek spacer dla całej rodziny!

23 marca, godz. 12.00,

27 kwietnia, godz. 12.00,

18 maja, godz. 12.00,

22 czerwca, godz. 12.00,

Limit miejsc: 25. Bilety: 40 zł / os.

 

Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy

12  kwietnia 2025 r.., godz.11.30 –  W botanicznym labiryncie.

Limit miejsc: 25. Bilety: 40 zł / os.
Obecność opiekuna na zajęciach jest obowiązkowa.

Szlakiem Orientalnych Opowieści

Latający kufer i inne baśnie Andersena
W 2025 r. obchodzimy 220 rocznicę urodzin znanego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, który w swojej twórczości bardzo często nawiązywał do kultury bliskiego i dalekiego wschodu.
Przy użyciu codziennych przedmiotów, takich jak filiżanki, talerze czy imbryki, oraz papierowych wycinanek, których mistrzem był sam Andersen, studenci Akademii Teatralnej w Warszawie opowiedzą znane baśnie w formie teatru improwizowanego.
Każde przedstawienie stanie się przestrzenią kreatywnej zabawy i wspólnego opowiadania, w której dzieci i rodzice będą mogli odkrywać magię zwykłych przedmiotów i tworzyć własne historie. Spektakle mają na celu rozwijanie wyobraźni, wrażliwości na otaczający świat oraz radość z wspólnego tworzenia teatru, nawiązując do tradycji Andersena jako mistrza opowiadania baśni.
Opiekę artystyczną nad projektem prowadzi znany reżyser teatralny Jarosław Kilian.

17 listopada 2024 r. - Latający kufer
8 grudnia 2024 r. - Imbryk
19 stycznia 2025 r. - Świniopas
16 lutego 2025 r. - Latający kufer
23 marca 2025 r. - Imbryk
27 kwietnia 2025 r. - Świnopas

Bilety w cenie 40 zł/os.

Bilety na przedstawienia sprzedawane są 60 dni przed terminem.

Zajęcia muzealne dla edukacji domowej

Dział Edukacji  Zamku Królewskiego w Warszawie  zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży w edukacji domowej

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekunów grupy.

Dziecku do 13 rż. musi towarzyszyć opiekun. Dzieci powyzej 13 rż. mogą uczestniczyć samodzielnie za pisemną zgodą rodzica.

8 kwietnia 2025 r., godz. 12.00

DWUDZIESTOLECIE – ODZYSKANY KRAJ/ lekcja dla klas 7 – 8

Jak kształtowały się granice oraz ustrój odrodzonego państwa polskiego? Jak wyglądała praca urzędów rezydujących w Zamku? Uczniowie poznają skomplikowaną sytuację odrodzonego państwa, jego problemy i sukcesy. Potrafią pokazać na mapie granice II Rzeczypospolitej, rozróżnić kompetencje władzy ustawodawczej i wykonawczej, wskazać zakres i zmiany władzy prezydenta RP. Rozumieją konstytucyjne podstawy funkcjonowania II Rzeczypospolitej, rolę i znaczenie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Romana Dmowskiego.


Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, podczas których poznają one fascynujące dzieła sztuki, a także wykonają prace plastyczne związane z danym tematem

 7, 14 grudnia 2024 r., godz. 10.00 i 11.00

Co znaczy motyl, a co cytryna... czyli o czym opowiadają martwe natury

 

4, 11 stycznia 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

Z królewiczem w podróży. Jak dawni Polacy poznawali Europę

 

1, 8 lutego 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

W rytmie karnawału, czyli o balach i zabawach w dawnych czasach.

 

1, 8 marca 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

Barwny świat europejskich herbów.

 

5, 12 kwietnia 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

Zanim Jaś stał się Janem, czyli o dzieciach w dawnym Zamku Królewskim w Warszawie.

 

10, 17 maja 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

Jak to za Piastów było, czyli o pierwszej polskiej dynastii.

 

7, 14 czerwca 2025 r., godz. 10.00 i 11.00

Jak w Raju, czyli krótka historia ogrodów.

 

Zakup biletu obowiązuje dziecko, a także uczestniczącego w zajęciach opiekuna.

Zajęcia zaczynają się i kończą w pałacu Pod Blachą.