Koncerty, wykłady, spotkania, projekcje

Barwy Orientu

Niezwykłe spotkania poświęcone kulturze, religii, sztuce i obyczajom krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wykłady, koncerty muzyki i pokazy tańca orientalnej – odbywają się w pałacu Pod Blachą na wystawie kobierców z daru pani Teresy Sahakian.

Cykl wykładów "Pakistan. Historia, kultura, współczesność"

Pakistan - mozaika widoków, krajobrazów i niezwykłych ludzi. Zapraszamy do pałacu Pod Blachą na wykłady poświęcone historii, kulturze i współczesności tego niezwykłego kraju. Po Syrii, Afganistanie i Iranie będzie to kolejne spotkanie przybliżające odległy kulturowo i historycznie kraj Orientu.

Cykl wykładów "Rok Wazowski"

Cykl wykładów naukowych związanych z okresem panowania dynastii Wazów w Polsce naświetli temat od strony społeczno-ustrojowej, archeologiczno-architektonicznej, historycznej i militarnej. Wykłady połączone będą z prezentacjami dokumentacji fotograficznej i źródeł ikonograficznych.

Wykład "Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym"

Wykład Epoka jedwabiu. Luksusowe tkaniny w modzie XVIII w. poprowadzi Anna Nurzyńska. Wystąpieniu o roli luksusowych tkanin i ich niezwykłego wzornictwa w historii mody będzie towarzyszyła prezentacja zabytkowych tkanin z kolekcji prelegentki oraz licznych slajdów.

Koncert Młodych Wirtuozów

Koncerty wykonują znakomici instrumentaliści z młodego pokolenia polskich muzyków - uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Koncert w ramach Roku Wazowskiego

Koncert w ramach nowego cyklu organizowanego przez Zamek Królewski uświetniający obchody Roku Wazowskiego.

24 marca br. - Muzyka wokalna na dworze Wazów w wykonaniu Zespołu Męskiego Gregorianum

Muzealne inspiracje

Cykl warsztatów skierowany do odbiorców dorosłych. Tematy spotkań są inspirowane wybranymi fragmentami ekspozycji zamkowej i zakładają aktywny udział wszystkich uczestników. Każdy warsztat składa się z krótkiego wprowadzenia w temat oraz części twórczej.

Szkatułka księżniczki, skarb królewicza

Cykl zajęć przeznaczonych dla dzieci w wieku 3–6 lat, wprowadzający najmłodszych w świat zamkowych tajemnic, zagadek i niespodzianek. Gdzie mieszkała księżniczka? Gdzie król jadał obiad?

Szlakiem Orientalnych Opowieści

W tajemniczej atmosferze Orientu proponujemy rodzicom i dzieciom udział w cyklu zajęć przeznaczonych specjalnie dla nich. Nasza oferta obejmuje: warsztaty muzyczne, plastyczne, prezentację orientalnych baśni i legend, spotkania z muzykami oraz wizyty autorów książek dla dzieci.

24 marca 2018 r. – W tajemniczej kuchni Szeherezady. Warsztaty kulinarne dla najmłodszych. Prowadzenie: Grupa Leonarda

Warsztaty fotograficzne dla młodzieży

Warsztaty fotograficzne to propozycja dla uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy pasjonują się fotografią, oraz dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie. Spotkania pozwolą zdobyć przydatną wiedzę o tym, jak fotografować, w jaki sposób efektywnie wykorzystać możliwości aparatu, jak pracować z obiektem, planem zdjęciowym, a także w jaki sposób korzystać z programów graficznych.

Wokół królewskiego dworu - warsztaty

Cykl sobotnich warsztatów dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których poznają one fascynujących dzieł sztuki, które były świadkami przeszłości, a także wykonają prace plastycznych związane z danym tematem. 

Zamkowe spotkania literackie

Cykl prowadzi dr Katarzyna Buczek. Każde spotkanie inspirowane jest zamkowymi zbiorami sztuki i składa się z krótkiego wprowadzenia oraz prezentacji tekstów literackich w wykonaniu aktorów Teatru Atlantis: Barbary i Jacka Bursztynowiczów.

Wykłady "Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej"

Wykłady towarzyszące wystawie "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej" ujmującej w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagań o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości.