Koncerty, wykłady, spotkania, projekcje
Jak co roku zapraszamy na koncert kolęd. Ty razem w wykonaniu Chóru Archikatedry Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.
W programie koncertu znajdą się kolędy polskie i obce.
Zapraszamy na kolejne, jak zwykle inne, spojrzenie na dzieje sztuki. Tym razem w centrum będzie człowiek – artyści i artystki, ale też ich modele i modelki. Przyjrzymy się najlepszym i najciekawszym portretom powstającym od czasów renesansu do współczesności. Będzie to okazja, aby w nowy sposób przeanalizować twórczość znanych artystów takich jak Édouard Manet, Edgar Degas czy Pablo Picasso. Sięgniemy po autoportrety, dzięki czemu poznamy wszystkie oblicza Rembrandta, Vincenta van Gogha i Luciana Freuda. Autoportrety pozwolą nam przekonać się, że w dawnej sztuce było dużo więcej kobiet artystek niż nam się wydaje.
14 grudnia 2024 r. godz. 11.30 – Na tropie Martwych Natur ze słonecznej Hiszpanii.
Zajęcia na wystawie Gabinet sztuki europejskiej. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie
Tym razem w ramach cyklu Rodzinna pracownia z widokiem na... plac Zamkowy poznamy tajniki malarstwa olejnego, malując martwą naturę w stylu hiszpańskim. Odwiedzimy nową wystawę Gabinet sztuki europejskiej. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie gdzie poszukamy inspiracji. Będziemy eksperymentować z technikami, takimi jak impast i laserunek, tworząc kolorowe obrazy na płótnie. Świetna zabawa, na zimową sobotę.
Limit miejsc: 25. Bilety: 40 zł / os.
Obecność opiekuna na zajęciach jest obowiązkowa.
Latający kufer i inne baśnie Andersena
W 2025 r. obchodzimy 220 rocznicę urodzin znanego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, który w swojej twórczości bardzo często nawiązywał do kultury bliskiego i dalekiego wschodu.
Przy użyciu codziennych przedmiotów, takich jak filiżanki, talerze czy imbryki, oraz papierowych wycinanek, których mistrzem był sam Andersen, studenci Akademii Teatralnej w Warszawie opowiedzą znane baśnie w formie teatru improwizowanego.
Każde przedstawienie stanie się przestrzenią kreatywnej zabawy i wspólnego opowiadania, w której dzieci i rodzice będą mogli odkrywać magię zwykłych przedmiotów i tworzyć własne historie. Spektakle mają na celu rozwijanie wyobraźni, wrażliwości na otaczający świat oraz radość z wspólnego tworzenia teatru, nawiązując do tradycji Andersena jako mistrza opowiadania baśni.
Opiekę artystyczną nad projektem prowadzi znany reżyser teatralny Jarosław Kilian.
17 listopada 2024 r. - Latający kufer
8 grudnia 2024 r. - Imbryk
19 stycznia 2025 r. - Świniopas
16 lutego 2025 r. - Latający kufer
23 marca 2025 r. - Imbryk
27 kwietnia 2025 r. - Świnopas
Bilety w cenie 40 zł/os.
Bilety na przedstawienia sprzedawane są 60 dni przed terminem.
Zapraszamy na specjalne warsztaty dla dorosłych z niemowlętami.
26 listopada 2024 r., godz. 13.00 – Uczta dla nieobecnych. Sztuka współczesna w Zamku. Prowadzenie Monika Przypkowska
Wstęp w cenie 40 zł.
Dział Edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży w edukacji domowej
Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekunów grupy.
Dziecku do 13 rż. musi towarzyszyć opiekun. Dzieci powyzej 13 rż. mogą uczestniczyć samodzielnie za pisemną zgodą rodzica.
10 grudnia 2024, godz. 12.00 - ODZYSKANY SKARB / lekcja dla klasy 7-8
Lekcja o odwadze, poświęceniu i miłości do kultury i historii. Na zajęciach opowiemy o Zamku Królewskim od czasów, kiedy był siedzibą głowy państwa, przez zniszczenia II wojny światowej, aż po trudności z odbudową. Ta historia pozwoli uczniom lepiej zrozumieć losy Polski w XX wieku. Lekcję rozpoczniemy od okresu, kiedy w Zamku mieszkał prezydent Polski, zajrzymy nawet do jego gabinetu. Następnie przeniesiemy się do czasów II wojny światowej, gdy Zamek staje się celem niszczycielskiej machiny wojennej. Uczniowie zobaczą archiwalne materiały pokazujące gmach w płomieniach, usłyszą opowieści o ludziach, którzy z narażeniem życia próbowali ocalić dawną królewską rezydencję, a nawet sami spróbują się wcielić w ekipę Polaków ratujących zamkowe skarby. Na koniec opowiemy o trudnościach, jakie powodowały władze komunistyczne z przywróceniem Zamku Królewskiego Warszawie.
Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, podczas których poznają one fascynujące dzieła sztuki, a także wykonają prace plastyczne związane z danym tematem
9, 16 listopada 2024 r., godz. 10.00 i 11.00
Sztuka w 3D, czyli na tropie tajemnic rzeźbiarstwa
7, 14 grudnia 2024 r., godz. 10.00 i 11.00
Co znaczy motyl, a co cytryna... czyli o czym opowiadają martwe natury
4, 11 stycznia 2025 r., godz. 10.00 i 11.00
Z królewiczem w podróży. Jak dawni Polacy poznawali Europę
Zakup biletu obowiązuje dziecko, a także uczestniczącego w zajęciach opiekuna.