Koncerty, wykłady, spotkania, projekcje

Barwy Orientu

Niezwykłe spotkania poświęcone kulturze, religii, sztuce i obyczajom krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wykłady, koncerty muzyki i pokazy tańca orientalnej – odbywają się w pałacu Pod Blachą na wystawie kobierców z daru pani Teresy Sahakian. 

Cykl wykładów "Rok Wazowski"

Cykl trzech wykładów naukowych związanych z okresem panowania dynastii Wazów w Polsce naświetli temat od strony społeczno-ustrojowej, archeologiczno-architektonicznej, historycznej i militarnej. Wykłady połączone będą z prezentacjami dokumentacji fotograficznej i źródeł ikonograficznych.

Wykład "Dawne ubiory w muzeum, teatrze, filmie i w odtwórstwie historycznym"

Wykład Epoka jedwabiu. Luksusowe tkaniny w modzie XVIII w. poprowadzi Anna Nurzyńska. Wystąpieniu o roli luksusowych tkanin i ich niezwykłego wzornictwa w historii mody będzie towarzyszyła prezentacja zabytkowych tkanin z kolekcji prelegentki oraz licznych slajdów.

Godzina ze sztuką

Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. 

Koncert Młodych Wirtuozów

Koncerty wykonują znakomici instrumentaliści z młodego pokolenia polskich muzyków - uczestnicy programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Koncert w ramach Roku Wazowskiego

Koncert w ramach nowego cyklu organizowanego przez Zamek Królewski uświetniający obchody Roku Wazowskiego.

Koncert z cyklu Barock & Rolka

Koncert połączony z oprowadzaniem po wystawie.

Król Zygmunt III Waza w czasie swego panowania na polskim tronie wyjątkowo dbał o poziom królewskich kapeli. Dzięki temu w szeregach dworskich i kościelnych zespołów pojawiło się liczne grono znakomitych muzyków i kompozytorów.

Szkatułka księżniczki, skarb królewicza

Cykl zajęć przeznaczonych dla dzieci w wieku 3–6 lat, wprowadzający najmłodszych w świat zamkowych tajemnic, zagadek i niespodzianek. Gdzie mieszkała księżniczka? Gdzie król jadał obiad?

Wokół królewskiego dworu - warsztaty

Cykl sobotnich warsztatów dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których poznają one fascynujących dzieł sztuki, które były świadkami przeszłości, a także wykonają prace plastycznych związane z danym tematem. 

Zamkowe spotkania literackie

Cykl prowadzi dr Katarzyna Buczek. Każde spotkanie inspirowane jest zamkowymi zbiorami sztuki i składa się z krótkiego wprowadzenia oraz prezentacji tekstów literackich w wykonaniu aktorów Teatru Atlantis: Barbary i Jacka Bursztynowiczów.

Wykłady "Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej"

Wykłady towarzyszące wystawie "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej" ujmującej w chronologicznych ramach 1914–1989 dzieje zmagał o narodową suwerenność oraz jej obronę i umacnianie, pomyślany jako refleksja nad istotą narodowej tożsamości.