Koncerty, wykłady, spotkania, projekcje

Artyści i artystki, których zawsze chcieliśmy poznać

Zapraszamy do zakupu biletów na poszczególne wykłady z cyklu wykładów z historii sztuki.

Cykl prowadzi Przemysław Głowacki.

20 lutego – Vilhelm Hammershoi
27 lutego – Joaquín Sorolla
5 marca – Alfons Mucha
12 marca – Ernst Ludwig Kirchner
19 marca – Sophie Taeuber-Arp
26 marca – Elie Nadelman
9 kwietnia – Otto Dix
16 kwietnia – Lotte Laserstein
23 kwietnia – Hannah Ryggen
7 maja – Joseph Cornell

Godzina ze sztuką

Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach.

18 lutego 2024 r., godz. 12.00 i 14.00 - Jerzy Nowosielski znany i nieznany. Spotkanie na wystawie "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni..." Prowadzenie: Agata Wróbel.

24 marca  2024 r., godz. 12.00 Co przed Canalettem? Włoskie widoki Gaspara van Wittela. Prowadzenie Tomasz Drapała

21 kwietnia 2024 r., godz. 12.00Nieznane oblicza Jana Matejki. Prowadzenie Marta Tarnawska

16 czerwca  2024 r., godz. 12.00W teatrze wyobraźni Władysława Hasiora. Spotkanie na planowanej wystawie czasowej. Władysław Hasior. Trwałość przeżycia. Prowadzenie Dominika Jackowiak

Sprzedaż biletów rusza na 30 dni przed wydarzeniem.

Szlakiem Orientalnych Opowieści

Zapraszamy młodych widzów w kolejną  orientalną podróż. Tym razem, w ramach nowego cyklu spektakli, przedstawimy Baśnie indyjskie, zebrane w pieśnioksiągu zwanym Pańczatantra. Są to najstarsze baśnie znane ludzkości, stworzone w języku zwanym sanskrytem w Indiach między IV a III wiekiem przed naszą erą. Legendarnym twórcą bajek był bramin Wisznu Śarman, a powstały one z myślą o oddanych mu pod opiekę synach króla Amaratśaki. Bajki indyjskie, przełożone na wszystkie języki świata, od ponad 2400 lat bawią i uczą dzieci i dorosłych na całym świecie. Aneta i Wojciech Pałęccy zainscenizują te prastare bajki o zwierzętach przy pomocy lalek i masek.
Wydarzenie dla rodzin z dziećmi 5–10 lat. Koordynator projektu – Dominika Jackowiak.
Czas trwania jednego spotkania ok. 60 min. Bilety w cenie 25 zł normalny i 20 zł ulgowy.

29 października 2023 r. O sprytnym zającu i niemądrym lwie i inne bajki o skłóconych zwierzętach
26 listopada
2023 r. – Bajka o lwie, byku i szakalach
28 stycznia
2024 r. – Słoń i król Myszy i inne baśnie o pozyskiwaniu przyjaciół
25 lutego
2024 r. – O krokodylu Lallu, słoniu i inne bajki o krokodylach
24 marca
2024 r. – Małpie baśnie
28 kwietnia
2024 – Muzykalny osioł i dwugłowy ptak

Bilety na przedstawienia sprzedawane są 60 dni przed terminem.

Zajęcia muzealne dla edukacji domowej

Dział Edukacji  Zamku Królewskiego w Warszawie  zaprasza na lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży w edukacji domowej

Bilet w cenie 20 zł/os. dla dzieci i opiekunów grupy.

Dziecku do 13 rż. musi towarzyszyć opiekun. Dzieci powyzej 13 rż. mogą uczestniczyć samodzielnie za pisemną zgodą rodzica.

13 lutego, godz. 12.00 - RYCERZE I ICH ŚWIAT lekcja dla klas 4-6
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 4-6. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Uczniowie poznają rycerską edukację od pazia do rycerza oraz obowiązki i przywileje rycerza w średniowiecznym państwie. Oglądają kopie broni i części zbroi, mając okazję do przymierzenia jej elementów, zdają sobie sprawę, jak ciężki był ekwipunek wojownika. Lekcja odbywa się w oryginalnych piwnicach zamkowych. Uczestnicy potrafią wskazać wartości, którymi powinien kierować się rycerz, rozumieją wagę pojęcia honoru rycerskiego i jego aktualność w dzisiejszym świecie.

12 marca, godz. 12.00 - PAN TADEUSZ – KLUCZ DO ZROZUMIENIA LEKTURY lekcja dla klas 7-8
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 7-8. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Dzięki eksponatom i wystroju wnętrz sal zamkowych, uczniowie mogą odkryć, na jakich podwalinach opierała się świadomość narodowa Polaków w pierwszym pokoleniu po utracie niepodległości. Rozumieją system polityczny ukształtowany w Rzeczpospolitej Obojga Narodów: z jednej strony równość szlachty względem prawa, z drugiej – hierarchię istniejącą w obrębie tej warstwy społecznej. Uczniowie poprzez zakładanie strojów szlacheckich mają szansę doświadczyć sposobu ubierania opisanego w Panu Tadeuszu. Dzięki wizycie w pałacu Pod Blachą rozumieją wagę wydarzeń politycznych z przełomu 1811/1812 dla sprawy polskiej

16 kwietnia, godz. 12.00 - PORTRET KRÓLA JEGOMOŚCI - lekcja dla klas 1-3
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 1-3. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Oglądając reprezentacyjne i prywatne wizerunki królewskie, uczniowie poznają insygnia władzy królewskiej, symbolikę kolorów i znaki króla (korona, berło, jabłko). Uczą się rozpoznawać różne rodzaje portretów i ich znaczenie, świadomie posłużyć się słowami związanymi z tematem (np. król, królewicz, książę, koronacja, insygnia). Rozumieją symbolikę insygniów i stroju koronacyjnego oraz kolorów związanych z władzą. Biorą również udział w krótkich zajęciach plastycznych

14 maja, godz. 12.00 - W PRACOWNI JANA MATEJKI - lekcja dla klas 2-3
Lekcja przeznaczona wyłącznie dla dzieci na poziomie edukacyjnym  klas 2-3. Prosimy  nie przyprowadzać dzieci starszych ani młodszych. Dziecku może towarzyszyć maksymalnie 1 opiekun.
Podczas lekcji uczniowie poznają życie Jana Matejki, proces tworzenia dzieła od szkicu do jego ukończenia. Tematy oglądanych obrazów są pretekstem do rozmowy o rozbiorach, Konstytucji 3 maja i innych wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie uczą się jak opisywać obraz posługując się podstawową terminologią (kompozycja, plan, symetria, plama barwna itp.), oraz łączyć temat malarski z przedstawionymi wydarzeniami historycznymi. Rozumieją znaczenie malarstwa Matejki dla kultury polskiej.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat, podczas których poznają one fascynujące dzieła sztuki, a także wykonają prace plastyczne związane z danym tematem
 
3 lutego
2024 r.
Stal cenniejsza niż złoto, czyli o tym jak artyści ubierali i zbroili rycerzy.
Zajęcia w powiązaniu z wystawą: Od Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia epoki nowożytnej

2 marca 2024 r.
W labiryncie Czasu, czyli odkrywamy sekrety kalendarza i zegara.

6 kwietnia 2024 r.
Z wizytą na Olimpie, czyli perypetie bogów i herosów starożytnej Grecji i Rzymu.

4 maja
2024 r.
Śladami księcia Józefa, czyli quest w pałacu Pod Blachą.

1 czerwca 2024 r.
Czy król gra w piłkę, czyli dawne gry i zabawy w królewskim ogrodzie.

Zakup biletu obowiązuje dziecko, a także uczestniczącego w zajęciach opiekuna.

 

Sprawdź naszą ofertę karnetów wielokrotnego wstępu